Stanovisko Rady nezávislých odborů Tesco k prohlášení Evy Karasové, tiskové mluvčí společnosti Tesco:

Goto down

Stanovisko Rady nezávislých odborů Tesco k prohlášení Evy Karasové, tiskové mluvčí společnosti Tesco:

Příspěvek  Ivan P. za Thu Sep 24, 2009 7:00 pm

Rada nezávislých odborů Tesco sdružuje odborovou organizaci zaměstnanců Tesco Stores ČR a.s., jež sdružuje dalších 9 místních odborových organizací v Brně, Prostějově, Plzni, Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Dále Rada sdružuje další 3 odborové organizace, jež nepatří do skupiny OSPO a jsou evidovány pod jinými odborovými svazy či samostatně, a to v Pardubicích a Praze. S argumentem paní Karasové, že zastupujeme pouze 2 organizace nelze souhlasit. Paní Karasová nemá ani ponětí o skutečném počtu organizací v Radě nezávislých odborů Tesco, což svědčí o špatné informaci i komunikaci.

Nemůžeme ani souhlasit s prohlášením tiskové mluvčí paní Karasové a svádění hospodářské situace na světovou ekonomickou krizi. Jediná krize je ta, jež si společnost Tesco způsobuje sama, svým postupem a obchodní politikou, jež považujeme za nešťastnou a směřující ke snižování hospodářského zisku.

Není možné tvrdit, že společnost vytváří pracovní místa, jelikož počet zaměstnanců s počtem nově otevřených prodejen na jednotlivých provozovnách klesá. Průměrný počet zaměstnanců na jednotlivé prodejny k celkovému počtu zaměstnanců oproti loňskému roku klesl o 16,61% a mzdové náklady klesly v návaznosti na obrat o 0,58%, což tvoří o mzdové fondy pro více jak 1 tisíc zaměstnanců. Každým otevřením nové prodejny snižujeme počty zaměstnanců v prodejnách stávajících.

Je velmi jednoduché dospět k těmto závěrům z výroční zprávy společnosti za rok končící k 28. 2. 2009. Opravdu nevnímáme krizi u společnosti, pokud si dovoluje investovat do cenové politiky 321 mil. Korun a investuje do zbytečných projektů, které jsou jen zbytečným zvýšením investicí společnosti nebo zbytečných nákladů na provoz a propagaci prodeje.

Zvýšení mezd zaměstnancům, kdy byl postup zaměstnavatele v rozporu s kolektivní smlouvou i zákoníkem práce, a jež mělo činit výši 1,5, se rozhodně nedotklo zaměstnanců v Brně nebo Kladně, kde bylo toto přidání vynulováno odebráním dalšího příplatku a to ve stejné výši. Přidání bylo tedy rovno nule. Na OD Brno byla navíc mzda naopak snížena o dalších cca 800 korun, díky nízkým prostředkům, proto považujeme prohlášení o zvýšení mezd za nešťastné, zavádějící a bezpředmětné.

Tvrzení paní Karasové, že tvrzení odborářů stojí na chatrných základech, považujeme za nešťastné vyjádření, jelikož výsledky společnosti jsou naprosto jasné.

Skutečnost, že pouze část odborů vyhlásila stávkovou pohotovost, je ta, že pouze tato část odborů v loňském roce stávkovou pohotovost nezrušila, pouze přerušila s tím, že bude situaci nadále monitorovat. Tvrzení, že OSPO zastupuje zbývajících 27 organizací sdružených v OSPO nic na situaci nemění, neboť není možné se odvolávat na počet odborových organizací, ale na jejich skutečnou velikost a počet členů.

Dosavadní jednání, na něž se tisková mluvčí odvolává, jsou pouze informativní a neřešící situaci, na kterou již od března 2009 nepřetržitě poukazujeme. Účastníme se všech jednání, i těch, jež se bohužel neúčastnili zástupci odborových organizací OSPO. Paní Karasová se ani jednoho jednání neúčastnila. Nemůžeme souhlasit s postupem zástupců OSPO, jenž situaci žádným způsobem neřeší a dosavadní jednání nespějí k jakékoli dohodě.
avatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru