Někteří odboráři českého Teska si stěžují britskému vedení firmy

Goto down

Někteří odboráři českého Teska si stěžují britskému vedení firmy

Příspěvek  Admin za Thu Sep 24, 2009 8:07 pm


Praha - Někteří odboráři společnosti Tesco Stores ČR, kteří minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, zaslali vedení britské maloobchodní firmy i jejím akcionářům dopis, v němž si stěžují na poměry v české pobočce řetězce. Odboráři zároveň vyzvali generálního ředitele britské centrály společnosti Tesco, aby situaci v Česku řešil. Vedení Tesco Stores ČR tvrdí, že s odboráři jedná a některé jejich stížnosti označilo za nepodložené.

Předseda Rady nezávislých odborů Tesco a šéf odborové organizace zaměstnanců Tesco Stores ČR Ivan Předinský dnes ČTK sdělil, že odboráři v dopise poukazují na chyby v hospodaření společnosti, nedostatek mzdových fondů a příčiny nespokojenosti zaměstnanců tuzemských obchodů Tesco.

"Rada odborové organizace v pětistránkovém dokumentu shrnula situaci u společnosti, důvody snižujícího se zisku z pohledu odborových organizací, nedostatky v komunikaci a obchodní politice společnosti a poukázala na kriticky nízký stav zaměstnanců, jež se odráží na plnění hospodářských výsledků společnosti," uvedl.

Odboráři podle Předinského seznámili generálního ředitele společnosti Tesco i její akcionáře s dalšími důvody, kvůli kterým minulý týden obnovili stávkovou pohotovost, a také s podmínkami, za kterých jsou ochotni ji odvolat. "Nezávislé odbory Tesco vyzvaly generálního ředitele k jednání a rychlému zásahu a řešení problematiky v ČR, neboť komunikace s nejvyšším vedením v ČR je na bodu mrazu a bez jakéhokoli zájmu řešit vzniklou krizi," dodal.

Vedení českého Teska tvrdí, že argumentace odborářů stojí na chatrných základech. "Přes současnou ekonomickou situaci, kdy se mnoho podniků potýká se značnými problémy, ať už jde o propouštění zaměstnanců nebo snižování platů, společnost Tesco pokračuje v investicích v ČR, vytváří nové pracovní pozice, snižuje ceny pro zákazníky a zaměstnancům stejně jako každý rok zvýšila mzdy," řekla ČTK mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. "V každém obchodě se stará o zákazníky dostatečný počet zaměstnanců, který je dán provozními potřebami," podotkla.

S tím odboráři nesouhlasí. "Není možné tvrdit, že společnost vytváří pracovní místa, jelikož počet zaměstnanců s počtem nově otevřených prodejen na jednotlivých provozovnách klesá. Průměrný počet zaměstnanců na jednotlivé prodejny k celkovému počtu zaměstnanců oproti loňskému roku klesl o 16,61 procenta a mzdové náklady klesly v návaznosti na obrat o 0,58 procenta," uvedl Předinský. Formulaci, že tvrzení odborářů stojí na chatrných základech, označil za "nešťastnou, jelikož výsledky společnosti jsou naprosto jasné".

Odboráři nejsou ohledně stávkové pohotovosti jednotní. Konkurenční Podnikový výbor OSPO Tesco Stores ČR, který je prý největší odborovou základnou působící při tomto obchodním řetězci, se minulý týden od obnovení stávkové pohotovosti distancoval.

"Momentálně vyhlášená stávková pohotovost je exhibicí, která nic neřeší a nepřispívá k sociálnímu dialogu. Podnikový výbor OSPO Tesco Stores ČR se od této stávkové pohotovosti distancuje," uvedl mluvčí Podnikového výboru OSPO Tesco Stores ČR Milan Matušík, podle kterého odboráři nyní jednají o řešení problémů pracovníků Teska s jeho vedením.

Tesco nyní podle Karasové jedná s OSPO, které zastřešuje 27 z 31 odborových organizací působících při Tesco Stores ČR. "Snažíme se o stejnou spolupráci s Nezávislými odbory Tesco, bohužel ne vždy s pozitivní odezvou," podotkla Karasová.

"Účastníme se všech jednání, i těch, kterých se bohužel neúčastnili zástupci odborových organizací OSPO. Paní Karasová se ani jednoho jednání neúčastnila. Nemůžeme souhlasit s postupem zástupců OSPO, jenž situaci žádným způsobem neřeší, a dosavadní jednání nespějí k jakékoli dohodě," reagoval Předinský.

Tesco Stores ČR v hospodářském roce 2008/2009 končícím letos v únoru klesl čistý zisk z 816 milionů korun v předchozím roce na 138 milionů korun. Tesku v hospodářském roce 2008/2009 v Česku klesly i tržby.

Tesco má v Česku 122 hypermarketů, supermarketů, obchodních domů a samoobsluh. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla Tesku s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice.

Zdroj... ČTK.cz
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru