Nezávislé Odbory Tesco
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

5 posters

Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  BOBES Mon Nov 23, 2009 10:49 pm

DOBRY DEN,MAM PODLE SMLOUVY NEROVNOMERNE ROZVRZENOU PRAC.DOBU,JSEM POVINNA PRACOVAT VICE JAK 40.h TYDNE?PRACUJI NAPR.52h,46h, V TYDNU.DEKUJI ZA ODPOVED

BOBES

Počet Příspěvků : 2
Reputace : 0
Datum Registrace : 23. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  Ivan P. Wed Nov 25, 2009 5:40 am

Dobrý den,
k Vaši otázce jen stručně. ANO. V případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby nesmí délka pracovní doby přesáhnout za období 28 týdnů 40 hodin týdně, popřípadě 38.75 nebo 37,5 hodiny týdně, podle stanoveného úvazku dle platných ustanovení zákoníku práce.
Jen podotknu, že může být rozdíl mezi sjednaným úvazkem v pracovní smlouvě a stanoveným úvazkem ze zákona. Pro případnou práci přesčas je směrodatný vždy úvazek stanovený, nikoli sjednaný. V rámci jednoho měsíce byste však měla mít odpracovaný svůj fond pracovní doby, to je pravidlo společnosti. V případě hodin nad rámec fondu pracovní doby se jedná o práci přesčas a zde má zaměstnavatel povinnost Vám případné hodiny přesčas proplatit včetně příplatku za práci přesčas.


Naposledy upravil Ivan P. dne Wed Nov 25, 2009 5:46 am, celkově upraveno 1 krát
Ivan P.
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 51
Adresa : Česká Republika, Brno

http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  lištička Fri Nov 27, 2009 9:22 pm

Ano, hodiny které odpracujete přes čas Vám proplatí v případě, že mají na úsecích dostatek hodin, což samozřejmě nemají. Tak, že je to sázka do loterie.
lištička
lištička

Počet Příspěvků : 3
Reputace : 0
Datum Registrace : 18. 09. 09
Adresa : Praha

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  sarfek Mon Aug 09, 2010 2:41 am

zdravím,
u nás je praxe taková,že se hodiny přesčas prostě vymažou. Máte-li třeba 10 hod přesčas,zjistíte pokud máte štěstí,že vám nějakým způsobem zmizely. Vy si ale skutečně odpracované hodiny ani neověříte, protože nám na konci měsíce nikdo nepředloží k podpisu listy s výčtem odpracovaných hodin. Pídím-li se na osobním oddělení,kdo za mě tyto listy již třetí měsíc podepisuje a chci-li je vidět,je mi odpovězeno "radši ne" - "já vám je přinesu". Pak se zpětně najdou nepodepsané a jsem o jejich podpis požádána. Ale to už mi není nic platné.Jo někdo své povinnosti plnit musí, někdo může. Shocked

sarfek

Počet Příspěvků : 2
Reputace : 0
Datum Registrace : 09. 08. 10
Věk : 56
Adresa : Liberec 1,Hraniční 95*9

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  tiskovecentrum.NOT Thu Aug 12, 2010 1:29 pm

sarfek napsal:zdravím,
u nás je praxe taková,že se hodiny přesčas prostě vymažou. Máte-li třeba 10 hod přesčas,zjistíte pokud máte štěstí,že vám nějakým způsobem zmizely. Vy si ale skutečně odpracované hodiny ani neověříte, protože nám na konci měsíce nikdo nepředloží k podpisu listy s výčtem odpracovaných hodin. Pídím-li se na osobním oddělení,kdo za mě tyto listy již třetí měsíc podepisuje a chci-li je vidět,je mi odpovězeno "radši ne" - "já vám je přinesu". Pak se zpětně najdou nepodepsané a jsem o jejich podpis požádána. Ale to už mi není nic platné.Jo někdo své povinnosti plnit musí, někdo může. Shocked

Podle platné Kolektivní smlouvy - Pravidlel odměňování je zaměstnavatel povinen dle čl. 5 při měsíčním vyučtování mzdy vydat zaměstnanci doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy a o provedených srážkách (výplatní pásku) a současně předat zaměstnanci pracovní list.
Pokud zaměstnavatel tuto povinnost neplní, informujte nás a o pracovní list požádejte a poukažte na povinnost zaměstnavatele vydat pracovní list nejpozději společně s výplatní páskou v den výplatního termínu.
tiskovecentrum.NOT
tiskovecentrum.NOT

Počet Příspěvků : 30
Reputace : 1
Datum Registrace : 20. 11. 09

http://http:nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Porušení

Příspěvek  anonimka Mon Sep 20, 2010 11:59 am

Zajímalo by mě, jak je možné, že obchodní společnost Tesco může tolik obcházet snad všechno co se dá. To, že hygiena hadr, jsem si zvykla. Že je u nás v létě na padnutí a v zimě na zmrznutí, na to už jsme si všichni taky zvykli. To, že vedení porušuje pracovní smlouvy tím, že nám dá šichty, které už jsou nad náš úvazek a k tomu nám to nezaplatí, se zaťatými zuby jsme taky mlčeli. Ale co už tuplem nechápu, že jeden jediný člověk má zvládat úplně všechno. Svoji práci, doplňovat zboží, chodit na pokladny v jeden jediný den. "Více jak dva ve frontě". Absolutní výsměch zákazníkům, protože se to tak nedodržuje. Na den se vemou dvě pokladní a na velikosti 3k a více to prostě nestačí. To už přece není normální. Ženy mají ze zákona danou hranici hmotnosti, kterou mohou tahat. Proč u nás je to dvakrát, někdy i třikrát více než je povolena norma? Proč nám oznámí, že nám snižují úvazek, ale už nám nesníží hodiny, které máme dané za měsíc a které nám stejně nikdo nezaplatí? Na koho se máme obrátit? Na managery, kteří raději drží hubu a lezou řediteli do pr...., nebo řediteli, který si myslí, že může všechno? Proč už s tím někdo nezačne něco dělat? Situace je absolutně neunosná. Spousta z nás chodí s brekem do práce i z práce. Spousta z nás dělá někdy i deset dní za sebou, žádný volný víkend, povolají nás do práce, kdykoli se jim zlíbí... Vyslověně z nás dělají otroky a "provinili" jsme se jen tím, že jsme do společnosti Tesco nastoupili. Kde by bez nás celé to slavné Tesco vůbec bylo? Bez obyčejných zaměstnanců? Situace je neúnosná a není nikdo, kdo by se za nás postavil. Když to zkusíme sami, máme výpověď.

anonimka
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  Ivan P. Wed Sep 29, 2010 1:21 am

anonimka napsal:Zajímalo by mě, jak je možné, že obchodní společnost Tesco může tolik obcházet snad všechno co se dá... ...Kde by bez nás celé to slavné Tesco vůbec bylo? Bez obyčejných zaměstnanců? Situace je neúnosná a není nikdo, kdo by se za nás postavil. Když to zkusíme sami, máme výpověď.

Dobrý den,
naprosto chápu Vaši situaci, je stejná úplně všude. Někde je však ještě i horší. Někde se vydělat zisk pro uspokojení akcionářů a vedení musí a na zaměstnancích se šetří přece nejlíp. Co na tom, že jsou strhaní, uchvácení, vyčerpaní, stresovaní a v depresích. Co na tom, že do práce chodí v obavách a s hrůzou co zase bude, co si na něj kdo vymyslí a jestli tam tak náhodou nakonec nebude úplně sám. V Česku totiž ještě zaměstnanci ze strachu nekoušou a hlasitě nevrčí, ale snad ten čas jednou přijde. Bohužel Vám neposkytnu asi plně uspokojivou odpověď na Váš dotaz. Částečně jste na něj odpověděla Vy sama. Nejhorší nepřítel všeho je strach a obava na straně jedné a "podlézání a přetváření" na straně druhé. O problémech víme a snažíme se jej řešit. Není v našich silách ani možnostech řešit problémy tam, kde o nich nevíme, protože není na provozní jednotce žádný člověk v odborech. Není tak zcela pravdou, že se zaměstnanců nikdo nezastane, odbory to dělají denně, to bohužel zaměstnanci nevidí, přestože v mnohých případech právě předsedové a ostatní funkcionáři odborů za zaměstnance nastavují vlastní krk a kůži. Nevím, proč je u nás stále takový zvyk, že odbory mnozí cítí jako přežitek a nemají zájem nebo nechtějí obětovat onu stokorunu (mimochodem za komunistů to bylo 25,- Kč, a to byly peníze při platu 1600 korun), aby odbory mohly fungovat na plných 100% a hlavně, aby bylo v odborech v Tescu co nejvíce zaměstnanců. Každé možné řešení a varianta je právě ve velikosti členské základny odborů, protože podpora a síla zaměstnanců je to nejdůležitější při jednáních se zaměstnavatelem. Pokud však odbory řeší problém a není dostatečně silná základna, nikdy se problém nevyřeší, neboť se řeší jen za malou část zaměstnanců (odborářů) oproti stávajícím 13 tisícům. Je to paradox, ale je to tak. Vždy Vám bude řečeno, že zaměstnanci si nestěžují a odbory hovoří jen za odboráře, za obyčejné zaměstnance vlastně bez písemného potvrzení hovořit odbory nemohou. Pak musí problém řešit každý zaměstnanec sám. Není žalobce, není soudce. A tady je ten problém. Co jednotlivec nebo malá skupinka zmůže? Asi uznáte, že většinou nic. Je důležité, aby to byly právě odbory, jež mají větší práva i moc problémy zaměstnanců řešit, ale na to je potřeba odbory podpořit a sdružit se v jeden celek. Pak můžeme bojovat s rozvahou, plánováním a řešením s velkou podporou všech a právem mluvit za většinu zaměstnanců. Do té doby si bohužel bude muset každý uvědomit, že buď bude muset bojovat sám s vědomím, že předem ve většině případech proti tomuto gigantu prohraje nebo sklopit "ocas" a nechat si líbit úplně všechno, přestože je vlastně obyčejným otrokem svého zaměstnavatele.
Odbory nejsou dotované, funkce nejsou placené, ale naopak. Jsou to právě lidé, kteří denně riskují a věnují svůj volný čas tomu, aby alespoň vybojovali trochu důstojné podmínky zaručené kolektivní smlouvou a dosáhli toho, co je v jejich silách a možnostech. Bez Vaší podpory toho už víc v dnešní době opravdu nepůjde. Pokud nechcete být otroky této společnosti, budete muset udělat nějaký krůček i vy zaměstnanci. Stačí přece jen tak málo…
Ivan P.
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 51
Adresa : Česká Republika, Brno

http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

ROZVRZENI PRACOVNI DOBY Empty Re: ROZVRZENI PRACOVNI DOBY

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru