Ve slanině z Teska byla listerie

Goto down

Ve slanině z Teska byla listerie

Příspěvek  Admin za Thu Dec 10, 2009 10:37 pm

Tesco stáhlo z prodeje anglickou slaninu, kterou mu dodávala firma Procházka. Kontrola v ní objevila zvýšený výskyt bakterie listerie.
Podle internetových stránek firmy lze výrobek s datem spotřeby vrátit v obchodech zpět. Za dodavatele slaniny označilo Tesco společnost Procházka z Roudnice nad Labem. Ta ale není podle svého vyjádření výrobcem anglické slaniny, tím je společnost PK Lahůdky Děčín.

"Společnost Procházka je pouze distributorem - přepravcem již hotového, vakuově zabaleného produktu na sklad společnosti Tesco," uvedla firma ve svém prohlášení. Firma PK Lahůdky Děčín se zatím nevyjádřila. Společnost Procházka přestala produkty společnosti PK Lahůdky Děčín odebírat.

Bakterie Listeria Monocytogenes obsahoval výrobek TVN Anglická slanina krájená ve vakuovém balení o váze 100 gramů, s datem spotřeby 15. září 2009.

"Z preventivních důvodů Tesco zastavilo dodávky tohoto výrobku od firmy Procházka až do doby, než dodavatel předloží protokoly z akreditované laboratoře, že je výskyt negativní," uvedla firma v tiskové zprávě. Zároveň z preventivních důvodů stáhla i všechny následující šarže výrobku s datem spotřeby 17., 20., 22., 24. a 27. září.

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo HIV/AIDS.

Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. V minulých letech onemocněly kvůli listerii v Česku řádově desítky lidí.

Zdroj CTK
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru