Návrh nové kolektivní smlouvy jde do finále

Goto down

Návrh nové kolektivní smlouvy jde do finále

Příspěvek  tiskovecentrum.NOT za Fri Feb 26, 2010 1:30 pm

Návrh nové kolektivní smlouvy jde do finále.
...


Blíží se konec platnosti současné kolektivní smlouvy Tesco, která končí k 30. 6. 2010. Nezávislé odbory Tesco společně dokončují v současné době kompletní návrh kolektivní smlouvy nové, která by se měla stát základním nástrojem každého zaměstnance společnosti.

Odbory ve svém návrhu vycházejí především ze skutečnosti, že ne každý zaměstnanec zná svá práva, která mu plynou ze samotného zákoníku práce, díky jeho neznalosti, a tak do nové kolektivní smlouvy zahrnují nově i nejzákladnější ustanovení zákoníku práce, jenž by měl každý zaměstnanec znát. Kolektivní smlouva by se tak mohla stát významným dokumentem především pro zaměstnance samotné. Text kolektivní smlouvy by měl být zejména srozumitelný a jasný pro všechny, bez možnosti dvojího výkladu.

V návrhu se objevuje spousta nových ustanovení, která stanovují jasná pravidla a podmínky. Musí zamezit především zneužívání zaměstnanců samotných, jako levného nástroje pro vytváření zisku. Snahou odborů je zejména spravedlivé a rovné odměňování a zamezení krátkých úvazků pokud o ně sám zaměstnanec nepožádá a zamezení tzv. „multiskillu“ jako neoprávněně nařízeného příkazu zaměstnavatele.

Návrh také počítá s novým ustanovením pravidel o dovolené a kategorizace prací, kdy popis práce zaměstnance se musí shodovat se sjednaným druhem práce v pracovních smlouvách zaměstnanců. Jednotlivé popisy práce by měly být součástí přílohy katalogu pracovních funkcí, který je nedílnou přílohou kolektivní smlouvy, aby nedošlo k rozporuplnému požadavku zaměstnavatele na výkon práce, který se sjednaným druhem práce nesouvisí.

Nejsou opomenuty ani návrhy dotýkající se mzdové oblasti, ať jsou to podmínky a pravidla pro stanovení ročního růstu mezd nebo různé zaměstnanecké benefity. Návrh počítá i se zpětným zavedením pevného hodinového příplatku za práci v sobotu a neděli nebo příplatkem za výpomoc, do něhož by měl být započten i již zmiňovaný „multiskill“.

Zdroj: NOT
avatar
tiskovecentrum.NOT

Počet Příspěvků : 30
Reputace : 1
Datum Registrace : 20. 11. 09

Zobrazit informace o autorovi http://http:nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru