Agenturní pracovníci na kamerách

Goto down

Agenturní pracovníci na kamerách

Příspěvek  LPS za Sat Jul 24, 2010 9:14 am

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda mohou agenturní pracovníci odpracovat na HM Havířov 80 hodin týdně na kamerách. Nabyl jsem dojmu, že se přeci jedná o tzv. třetí osobu a ta by neměla mít podle zákona přístup na CCTV. U nás mají odpracovat výše zmiňovaných 80 hodin týdně a to i na nočních. Náš MNG LPS nás potom posílá na zónu. Tihle agenturní pracovníci jsou ale přece placeni za ochranu zóny, protože je na tuto práci Tesco nasmlouvalo, jsou za ní placeni a mají ve smlouvách uvedeno přímo strážný a dokonce nás obírají ojednu až dvě noční. Je tento postup správný?Nejedná se o porušování předpisů a to jak vitřních, tak pracovněprávních? Děkuji za odpověď.

LPS
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Agenturní pracovníci na kamerách

Příspěvek  Admin za Sun Jul 25, 2010 8:21 pm

Dobrý den. ano musím s vámi souhlasit.
1. Externí a agenturní zaměstnanci nesmí mít přístup k osobním údajům o zaměstnancích ani zákaznících za jiným účelem, než je ochrana majetku společnosti Tesco. Z čehož vyplívá že pouze při legitimaci zloděje, a to pouze na základě důvodného podezdření. A to tím zlodějem nesmí být zaměstnanec. Protože na nic dalšího nemá ABL licenci na zpracování osobních údajů.

2. Jelikož kamerový, nebo zvukový záznam je prostředkem k identifikaci osob, Považuje se za osobní údaj.
A každý zaměstnavatel je vázán zákonem, a nesmí poskytovat osobní informace třetím stranám.

Provoz kamerového systému je právně ošetřen zákonem:
č. 101/2000 Sb.

avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Pracovník ABL na CCTV

Příspěvek  inkognit za Tue Nov 30, 2010 11:35 pm

Z předchozího příspěvku tedy vyplývá to, že spol.Tesco eventuelně někdo z nadřízených prac. LPS porušuje zákon.
Nevím na koho se obrátit píši to tedy zatím sem. V Tescu Letňany jeden z pracovníků ABL na cctv.Toto je min.od října 2010 do tohoto měsíce. Pokud se nezměnil zákon nebo se upravili předpisy na ochr.os.dat v tom případě se tesco dopouští porušování zakona.

inkognit
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Agenturní pracovníci na kamerách

Příspěvek  Ivan P. za Mon Dec 06, 2010 7:18 pm

inkognit napsal:Z předchozího příspěvku tedy vyplývá to, že spol.Tesco eventuelně někdo z nadřízených prac. LPS porušuje zákon.
Nevím na koho se obrátit píši to tedy zatím sem. V Tescu Letňany jeden z pracovníků ABL na cctv.Toto je min.od října 2010 do tohoto měsíce. Pokud se nezměnil zákon nebo se upravili předpisy na ochr.os.dat v tom případě se tesco dopouští porušování zakona.

Děkujeme za Vaše podněty v souvislosti s kamerovým systémem. On již manuál LPS je v rozporu se zákonem i pracovním řádem. V případě zjištění dalších porušení nás prosím neprodleně kontaktujte nebo nám napište na těchto stránkách. Veškeré podklady budou předány ÚOOÚ, tuto možnost máte v případech zjištění nebo pochybností i Vy, zaměstnanci. Úřad přijímá podněty a stížnosti na porušení povinností stanovených zákonem při zpracování osobních údajů a informuje o jejich vyřízení.

Povinnosti osob při zabezpečení osobních údajů
§ 13
(1) Správce a zpracovatel jsou povinni přijmout taková opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům, k jejich změně, zničení či ztrátě, neoprávněným přenosům, k jejich jinému neoprávněnému zpracování, jakož i k jinému zneužití osobních údajů. Tato povinnost platí i po ukončení zpracování osobních údajů.
(2) Správce nebo zpracovatel je povinen zpracovat a dokumentovat přijatá a provedená technicko-organizační opatření k zajištění ochrany osobních údajů v souladu se zákonem a jinými právními předpisy.
(3) V rámci opatření podle odstavce 1 správce nebo zpracovatel posuzuje rizika týkající se
a) plnění pokynů pro zpracování osobních údajů osobami, které mají bezprostřední přístup k osobním údajům,
b) zabránění neoprávněným osobám přistupovat k osobním údajům a k prostředkům pro jejich zpracování,
c) zabránění neoprávněnému čtení, vytváření, kopírování, přenosu, úpravě či vymazání záznamů obsahujících osobní údaje a
d) opatření, která umožní určit a ověřit, komu byly osobní údaje předány.
(4) V oblasti automatizovaného zpracování osobních údajů je správce nebo zpracovatel v rámci opatření podle odstavce 1 povinen také
a) zajistit, aby systémy pro automatizovaná zpracování osobních údajů používaly pouze oprávněné osoby,
b) zajistit, aby fyzické osoby oprávněné k používání systémů pro automatizovaná zpracování osobních údajů měly přístup pouze k osobním údajům odpovídajícím oprávnění těchto osob, a to na základě zvláštních uživatelských oprávnění zřízených výlučně pro tyto osoby,
c) pořizovat elektronické záznamy, které umožní určit a ověřit, kdy, kým a z jakého důvodu byly osobní údaje zaznamenány nebo jinak zpracovány, a
d) zabránit neoprávněnému přístupu k datovým nosičům.
§ 14
Zaměstnanci správce nebo zpracovatele a jiné osoby, které zpracovávají osobní údaje na základě smlouvy se správcem nebo zpracovatelem, mohou zpracovávat osobní údaje pouze za podmínek a v rozsahu správcem nebo zpracovatelem stanoveném.
§ 15
(1) Zaměstnanci správce nebo zpracovatele, jiné fyzické osoby, které zpracovávají osobní údaje na základě smlouvy se správcem nebo zpracovatelem, a další osoby, které v rámci plnění zákonem stanovených oprávnění a povinností přicházejí do styku s osobními údaji u správce nebo zpracovatele, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobních údajích a o bezpečnostních opatřeních, jejichž zveřejnění by ohrozilo zabezpečení osobních údajů. Povinnost mlčenlivosti trvá i po skončení zaměstnání nebo příslušných prací.
(2) Ustanovením předchozího odstavce není dotčena povinnost zachovávat mlčenlivost podle zvláštních zákonů 19).
(3) Povinnost zachovávat mlčenlivost se nevztahuje na informační povinnost podle zvláštních zákonů 20).

Nutno též podotknout, že mimo skutečnost, že zaměstnanci ABL a jiní externí pracovníci, stejně jako nepovolaní zaměstnanci společnosti nemají na CCTV co dělat ani jakkoli nakládat či nahlížet do osobních údajů, nemohou vykonávat dle zákona ani Pracovního řádu též osobní prohlídky, kontroly skříněk ani jakékoli další kontroly vnášených či vynášených věcí. K tomu je dle ZP oprávněn pouze zaměstnavatel, stejně tak hovoří i pracovní řád, který je závazný jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. O rozporu pokynu pro LPS s pracovní řádem byl zaměstnavatel již dávno informován. Jak vidno, i tak se pravidla a předpisy vesele porušují na straně zaměstnavatele.

Tyto Vaše informace budou spolu s dalšími zapracovány do podnětu pro ÚOOÚ. I Tesco musí dodržovat zákony a pravidla. Děkujeme.
avatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Re: Agenturní pracovníci na kamerách

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru