vytýkací dopis

Goto down

vytýkací dopis

Příspěvek  anonym za Sat Jul 24, 2010 4:28 pm

za co je možné dostat vytýkací dopis?mysim,že by se měl dávat za hrubé porušování pracovní kazně nebo se mýlim?

anonym
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: vytýkací dopis

Příspěvek  Madla za Tue Jul 27, 2010 11:56 am

Podle zákona se vytýkací dopis dává za méně závažné porušení pracovní kázně a musí být definováno co přesně je Vám vytýkáno a do jaké doby máte nedostatek odstranit. Za více vytýkacích dopisů můžete být propuštěn. Po 1 roce se platnost ruší. Za hrubé porušení pracovní kázně a za zvláště hrubé porušení pracovní kázně můžete dostat i výpověď. Přístup vedení by měl být individuální, protože co je hrubé porušení,porušení a méně závažně porušení zákon neupřesňuje.

Madla
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: vytýkací dopis

Příspěvek  Ivan P. za Wed Jul 28, 2010 12:15 am

anonym napsal:za co je možné dostat vytýkací dopis?mysim,že by se měl dávat za hrubé porušování pracovní kazně nebo se mýlim?

Dobrý den,
vytýkací dopis musí být předně odůvodněný a za neplnění povinností souvisejících s pracovní pozicí či nějakým porušením pracovněprávních povinností, jako je neomluvená absence, či porušování pracovního řádu a pod. Někdy jsou však dávány za "hlouposti", které nejsou žádným pracovněprávním předpisem, či jeho porušením.
Musíme rozlišovat "vytýkací dopisy", tak jak jsou uvedeny správně, tedy buď "Upozornění na porušování pracovní kázně", tedy porušování předpisů, nebo "Výzva k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků", to je, že třeba nepracujete tak, jak máte (špatné pracovní výsledky, špatné kontrolní nákupy, opakující se manka a pod.). V případě této výzvy musíte obdržet i termín, do kdy tyto neuspokojivé výsledky máte odstranit, a tato doba musí být přiměřená okolnosti.
Pokud s kterýmkoli s uvedených druhů "vytýkacího dopisu" nesouhlasíte nebo se domníváte, že jste jej obdržel/a neoprávněně, pak na druhou stranu tohoto dopisu se k těmto okolnostem písemně vyjádřete, popřípadě napište, že se ke skutečnosti písemně vyjádříte a požádejte o pomoc některou z odborových organizací. Určitě Vám pomohou, pokud "výtka je neoprávněná nebo sporná , problém vyřešit.
Jinak musím upozornit, že pokud by se jednalo opravdu o hrubé (závažné) porušení pracovní kázně, může Vás zaměstnavatel propustit bez výpovědní doby a bez "výtky" (ihned) podle § 55 ZP, ale v tomto případě je nutné posuzovat každý případ individuálně. Výtkou se řeší zpravidla méně závažné porušení pracovní kázně a je spíše takovým "kárným" opatřením zaměstnavatele namísto "vyhazovu", aby se zaměstnanec vyvaroval případným dalším porušováním povinností. Ale pozor, i tak nese každý vytýkací dopis svá další rizika, včetně možnosti výpovědi, či ztráty nároku na věrnostní bonus apod. Na tuto skutečnost musíte být ve "vytýkacím dopise" však dle KS písemně upozorněni.
avatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Re: vytýkací dopis

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru