FOND ODPRACOVANÝCH HODIN

Goto down

FOND ODPRACOVANÝCH HODIN

Příspěvek  TOMÁŠ B. za Thu Dec 30, 2010 3:14 pm

Dobrý den,

prosím tímto o adekvátní odpověď na mou otázku. Zajímalo by mě, jak to vlastně je, když ve smlouvě mám úvazek 32,5 hodin týdně a dělám směny bez ohledu víkendů a svátků, tj. pořád. Na výplatních páskách mám uveden fond hodin 143 a počet pracovních dnů 22. Z toho vypývá, že 143/22=6,5hodiny, což je můj běžný úvazek.
Jak je možné, že mi bylo v práci vedoucí sděleno, že když na měsíc 01/2011 jsem obdržel harmonogram směn, kde mám celkem 136,5 hodin (včetně jednoho dne dovolené, tj. včetně 6,5 hodiny volna!), že je vše v pořádku, že mám správně svůj měsíční fond hodin?
Příjde mi, že pokud mám mít běžně fond hodin 143, tak proč teď mám jen 136,5 hodin, v kterých je započten i den volna, což je 6,5 hodiny? Tedy v 01/2011 budu mít odpracováno pouze 130 hodin + 6,5 hodiny volna (dovolená). Chodím do práce, abych si něco mohl také vydělat. Takto mi zaměstnavatel úmyslně bere šichty, což se mi pochopitelně projeví na výplatě! Je toto od zaměstnavatele přípustné, aby mi dával menší počet hodin, než jaký je dle smlouvy? Měsíc leden 2011 má 31 dní, nevidím žádný důvod, proč by mi zaměstnavatel měl fond hodin teda krátit.

Děkuji Vám za odpověď

S pozdravem TOMÁŠ B.

TOMÁŠ B.
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: FOND ODPRACOVANÝCH HODIN

Příspěvek  Ivan P. za Tue Jan 04, 2011 12:48 am

TOMÁŠ B. napsal:Dobrý den,

prosím tímto o adekvátní odpověď na mou otázku. Zajímalo by mě, jak to vlastně je, když ve smlouvě mám úvazek 32,5 hodin týdně a dělám směny bez ohledu víkendů a svátků,...

Děkuji Vám za odpověď

S pozdravem TOMÁŠ B.

Dobrý den,
fond pracovní doby je vždy každý měsíc jiný a záleží na počtu pracovních dnů v daném kalendářním měsíci, proto máte tedy rozdílný počet hodin. Pro výpočet se používá běžný pracovní týden od pondělí do pátku (připadne-li svátek na pondělí až pátek, započteme i tento z důvodu nerovnoměrně rozvržené pracovní doby; nezapočítavají se však svátky připadající na sobotu a neděli, stejně jako tyto dny samotné - pro jednoduchou orientaci napomůže plánovací kalendář). Běžně bude v týdnu od pondělí do neděle 5 pracovních dnů, jež se vynásobí úvazkem sjednaným v pracovní smlouvě, tedy na jednotlivé měsíce roku 2011 a Váš úvazek takto:

leden: 21 dnů x 6,5 hodiny = 136,5 hodiny
únor: 20 dnů x 6,5 hodiny = 130 hodin
březen: 23 dnů x 6,5 hodiny = 149,5 hodiny
duben: 21 dnů x 6,5 hodiny = 136,5 hodiny
květen: 22 dnů x 6,5 hodiny = 143 hodin
červen: 22 dnů x 6,5 hodiny = 143 hodin
červenec: 21 dnů (19 dnů + 2 svátky) x 6,5 hodiny = 136,5 hodiny
srpen: 23 dnů x 6,5 hodiny = 149,5 hodiny
září: 22 dnů (21 dnů + 1 svátek) x 6,5 hodiny = 143 hodin
říjen: 21 dnů (20 dnů + 1 svátek) x 6,5 hodiny = 136,5 hodiny
listopad: 22 dnů (21 dnů + 1 svátek) x 6,5 hodiny = 143 hodin
prosinec: 22 dnů (21 dnů + 1 svátek) x 6,5 hodiny = 143 hodin

Tento výpočet vychází z ustanovení zákoníku práce, kdy určí petidenní pracovní týden, přičemž týdnem se rozumí 7 po sobě jdoucích dnů. Zároveň určí další pravidla pro rozvržení pracovní doby, přestávky v práci a nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Právě z důvodu velkých výkyvů v počtu pracovních hodin v jednotlivých měsících a následné výši mzdy, jsme v minulých letech došli ke shodě v potřebě změny z hodinové mzdy na mzdu měsíční, která zaručuje stálou mzdu po celý kalendářní rok bez jakýchkoli výkyvů. S počty pracovních dnů však nic udělat nemůžeme, to už je zákon.

Vzhledem k tomu, že máte pracovní dobu rozvrženu nerovnoměrně, včetně sobot, nedělí a svátků, rozvrhne vám zaměstnavatel vypočtenou pracovní dobu v souladu s pracovní smlouvou na kterékoli dny v rámci daného měsíce (dle svých potřeb), avšak za podmínky dodržení nepřetržitého odpočinku mezi směnami, nepřetržitého odpočinku v týdnu a maximální pracovní doby v týdnu.

Do pracovní doby se započítávají také překážky v práci na straně zaměstnance, jako je právě dovolená (stejně jako školení, pracovní cesta a pod.). O dobu dovolené se Vám tak sníží fond pracovní doby. V celku však musí součet odpovídat fondu pracovní doby daného kalendářního měsíce.

Je pravdou, že i my bychom raději, kdyby měl každý stálý zaměstnanec plný fond pracovních hodin, tedy 40 hodin týdně. Pracujeme proto, abychom si vydělali, s tím plně souhlasíme. Ze mzdy nemůžeme živořit. Bohužel je toto boj na dlouhou trať, jde o strategii firmy a její změna je velmi obtížná a zdlouhavá.

Snad bude odpověď dostačující, máte-li další otázky, rádi odpovíme a doplníme.

Hezký den Vám za Radu NOT přeje Ivanavatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Poděkování a dotaz jak se stát členem odborů

Příspěvek  TOMÁŠ B. za Fri Jan 07, 2011 1:50 pm

Dobrý den,

velmi si vážím Vaší víc jak vyčerpávající odpovědi, díky které mám nyní jasno.

Rád bych se stal členem odborů, ale pracuji v HM Most a nevím zda tento HM je v odborech. Zkoušel jsem se registrovat přes Váš odkaz na těchto stránkách, nicméně marně a neúspěšně, daný odkaz nefunguje. Prosím je možné, abych se stal členem odborů, jak a jaké budu mít závazky? Věřím, že o odborů by vstoupilo více zaměstnanců v HM Most.

Děkuji a přeji krásný den
TOMÁŠ B.

TOMÁŠ B.
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: FOND ODPRACOVANÝCH HODIN

Příspěvek  Ivan P. za Fri Jan 07, 2011 2:06 pm

TOMÁŠ B. napsal:Dobrý den,

velmi si vážím Vaší víc jak vyčerpávající odpovědi, díky které mám nyní jasno.

Rád bych se stal členem odborů, ale pracuji v HM Most ...

Děkuji a přeji krásný den
TOMÁŠ B.

Děkujeme za Vaše upozornění na nefungující odkaz. Problém byl nahlášen administrátorovi a pracujeme na jeho odstranění.
Pro možnost stát se členem odborů Vás v tuto chvíli poprosíme o kontakt na naši e-mailovou adresu NOT.sekretariat@gmail.com, abychom Vám potřebné podklady a informace pro možnosti jak se stát členem odborů NOT nebo OSPO mohli zaslat na Vaši adresu e-mailovou poštou.

Hezký den
avatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Re: FOND ODPRACOVANÝCH HODIN

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru