preventivní prohlídka

Goto down

preventivní prohlídka

Příspěvek  pavel za Sat Mar 12, 2011 1:26 pm

dobrý den, měl bych dotaz je možné aby mi manager nařídil preventivní
prohlídku o mé volno ? s odůvodněním že je to zakázané v mé pracovní
době. Dokonce že je to věc zaměstnance. jak je to tedy ve skutečnosti ?

pavel
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: preventivní prohlídka

Příspěvek  Admin za Sat Mar 12, 2011 7:46 pm

Dobrý den Pavle

Nic podobného jako ''Preventivní Prohlídku" nemá zaměstnavatel právo nařídit, ať už v pracovní době, nebo o volnu zaměstnance.

Zaměstnavatel smí provést pouze osobní kontrolu zaměstnance, má li důvodné podezření že se zaměstnanec dopustil trestného činu majetkově-právního charakteru proti zaměstnavateli.
Tuto skutečnost vám musí před kontrolou sdělit, a smíte ji vyžadovat písemně.

Pokud by se totiž při kontrole nic nenašlo, můžete společnost žalovat za křivé obvinění (trestný čin).

Tuto prohlídku lze uskutečnit, bez přítomnosti zaměstnance, ovšem za účasti policie ČR.

_________________
Admin
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Re: preventivní prohlídka

Příspěvek  Ivan P. za Sun Mar 13, 2011 7:24 pm

pavel napsal:dobrý den, měl bych dotaz je možné aby mi manager nařídil preventivní
prohlídku o mé volno ? s odůvodněním že je to zakázané v mé pracovní
době. Dokonce že je to věc zaměstnance. jak je to tedy ve skutečnosti ?

Dobrý den,
musím poopravit předchozí odpověď na položený dotaz, protože podle mého chápání se jedná o preventivní lékařskou prohlídku nikoli o preventivní osobní prohlídku zaměstnance.

Preventivní lékařskou prohlídku má zaměstnavatel právo Vám nařídit, nikoli však v době osobního volna, ale v rámci pracovní doby zaměstnance, tedy s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku zaměstnance.


§ 103 zákoníku práce stanoví výslovně v odst. 1, že zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Informovat zaměstnance o tom, do jaké kategorie byla jím vykonávaná práce zařazena; kategorizaci prací upravuje zvláštní právní předpis. Je povinen zajistit, aby práce v případech stanovených zvláštním právním předpisem vykonávali pouze zaměstnanci, kteří mají platný zdravotní průkaz (práce v potravinách a pod.), kteří se podrobili zvláštnímu očkování nebo mají doklad o odolnosti vůči nákaze. Sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit a nahradit zaměstnanci, který se podrobí preventivní prohlídce ztrátu na výdělku, a to ve výši průměrného výdělku, popřípadě ve výši rozdílu mezi náhradou mzdy.

Budete-li mít s preventivní prohlídkou problémy a budete i nadále nucen k preventivní prohlídce v době svého osobního volna, neváhejte se na nás okamžitě obrátit na e-mail not.sekretariat@gmail.com (tel. 720287561) nebo se obraťte na nejbližší oblastní ispektorát práce.

Hezký den
avatar
Ivan P.
předseda rady a KV
předseda rady a KV

Počet Příspěvků : 130
Reputace : 2
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 46
Adresa : Česká Republika, Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytesco.blogspot.com

Návrat nahoru Goto down

Re: preventivní prohlídka

Příspěvek  aja za Sun Mar 20, 2011 10:29 am

Dobrý den,
nyní jsem se dočetla dvě zcela odlišné odpovědi na identický dotaz.Na OSPU a tady. To jen pro zajímavost. Každá odbor. org. čerpá z jiných análů? cyclops

aja
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: preventivní prohlídka

Příspěvek  NOT, poradna za Sun Mar 20, 2011 11:51 am

aja napsal:Dobrý den,
nyní jsem se dočetla dvě zcela odlišné odpovědi na identický dotaz.Na OSPU a tady. To jen pro zajímavost. Každá odbor. org. čerpá z jiných análů? cyclops

Dobrý den, přečetli jsme si odpověď na stránkách podnikového výboru OSPO a musíme konstatovat, že odpověď není úplná a zcela správná. Je třeba rozlišovat běžnou zdravotní prohlídku zaměstnance či preventivní u svého obvodního lékaře či specialisty a preventivní lékařskou prohlídku u lékaře pracovnělékařské péče, kterou nařizuje zaměstnavatel periodicky v souvislosti s výkonem práce. Odpověď OSPO je právě na klasickou prohlídku, nikoli prohlídku v souvislosti s výkonem práce, kterou nařídil zaměstnavatel. V případě nařízené prohlídky jde o překážku v práci, popřípadě o výkon práce (i to je v praxi zcela běžné, ale ani to však není správné, jde o překážku v práci). V jednom případě se doba u lékaře pracovně preventivní péče (závodní lékař) započte do pracovní doby (označíte jako odchod-lékař a následně příchod-lékař) a hodiny se nekrátí nebo na propustku, kdy Vám za tuto dobu bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku zaměstnance, půjde o omluvenou absenci s náhradou mzdy. V žádném případě však není povinnost zaměstnance předepsanou a nařízenou pracovně lékařskou preventivní periodickou prohlídku uskutečnit v době osobního volna. Jde o lékařskou prohlídku nařízenou zaměstnavatelem, jíž je zaměstnanec povinen se podřídit, tedy o úkon v souvislosti s výkonem práce pro zaměstnavatele.

Příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterou se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno, řeší v bodu 2 i situaci, kdy zaměstnanci vznikne překážka v práci z důvodu pracovnělékařské prohlídky, nebo při vyšetření nebo očkování souvisejícím s výkonem práce. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci, který se podrobil pracovnělékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování souvisejícím s výkonem práce v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy, pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu.

Děkujeme a přejeme příjemný den

avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Re: preventivní prohlídka

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru