Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Goto down

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  zoufalá za Sat May 14, 2011 11:05 am

 Dobrý den,prozatím bych chtěla požádat o definici pojmu nerovnoměrně rozvržená prac. doba.Pracuji ve dvousměnném provozu ( v supermarketu ),manažer napsal nový měsíční rozpis tak,že celý měsíc mají 2 zaměstnankyně pouze odpolední směny,což se nám tedy nezamlouvá a nepřipadá správné.Manažer tvrdí že když je nerovnoměrně rozvržená prac.doba může i nám nařídit co chce,i noční na vybalování.Podotýkám že kolegyně má 2 malé děti.Předem děkuji za odpověď. Shocked 

zoufalá
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  jojo za Sun May 15, 2011 10:01 pm

Hmm tak to vidím , že to je asi všude se směnami Sad Osobní život tesco neuznává, nebo manažeři? Také se mi to nelíbí, nejsou žádné příplatky za odpolední a to jich dělám taklé dost . Myslím že ideální zaměstnanec tescka : nejíst, nepít a nechodit na záchod ,ani na svačinky a pokud možno být stále k dispozici, a pokud možno nejlépe na pokladní zoně.

jojo
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  anonym za Sun May 15, 2011 10:41 pm

Při nerovnoměrně rozvržené pracovní době můžete odpracovat každý týden jiné hodiny, ale ve výsledku za měsíc musíte mít odpracovaný Váš měsíční úvazek. Abyste mohla pracovat v noci, musí zaměstnavatel zajistit ještě před zařazením prohlídku lékařem, že můžete noční práci vykonávat. Jinak, podle zákona na příplatek za odpolední práci nemáte. Byla by to dobrá vůle zaměstnavatele.

anonym
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  zoufalá za Wed May 18, 2011 12:13 am

 Děkuji za odpověď ale hlavně by mě zajímalo zda může manažer napsat takový plán,že máte celý měsíc odpolední směny?Kde je potom nějaký soukromý nebo rodinný život.Můj muž dělá pouze ranní směny od pondělí do pátku,já mám volný jeden víkend takže se téměř neuvidíme.A co kolegyně,která má navíc 2 malé děti?Je to normální?

zoufalá
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  Pomocník za Fri May 20, 2011 9:51 am

Dobrý den

ad Váš dotaz ohledně neropvnoměrně rozvržené pracovní doby.

Nerovnoměrným rozvržením pracovní doby se rozumí takové rozvržení pracovní doby, kdy každý týden je pracovní doba jinak dlouhá (obvyklé ve vícesměnných provozech, ale možné je určit např. v obchodě zaměstnancům „dlouhé“ a “krátké“ týdny). O rozvržení týdenní pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Pracovní doba se zpravidla rozvrhuje do pětidenního pracovního týdne.

K tomuto bodu doporučuji přečíst si i kolektivní smlouvu.

ad dotaz na kolegyni.

  Zákon č. 262/2006 Sb., ze dne 21. dubna 2006, zákoník práce

    § 241

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) *), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.


(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.


Nicméně u bodu 1) Nicméně pozor, potřeba musí být oprávněná...

Pomocník
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Re: Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru