Podle odborů by část novely zákoníku práce mohla být protiústavní

Goto down

Podle odborů by část novely zákoníku práce mohla být protiústavní

Příspěvek  Admin za Sat Jul 16, 2011 9:16 pm

Praha - Některá nová ustanovení zákoníku práce, jehož novelu schválila vláda, by mohla být podle odborů protiústavní. Pokud by parlament navrhovanou podobu odhlasoval, chtějí odboráři usilovat o podání ústavní stížnosti. Novinářům to řekl šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek.

Kabinet odhlasoval novelu pracovního kodexu ve středu. Měla by měnit třeba odstupné při propuštění, práci na dohodu či pravidla pro práci na dobu určitou. Podle odborů by mohla být protiústavní výpověď z práce kvůli porušení režimu na nemocenské či řešení důsledků vad v právních úkonech, tedy třeba při špatném uzavření pracovního poměru. Samek řekl, že v těchto dvou případech na možnou protiústavnost poukazovala i legislativní rada vlády.

Nová možnost výpovědi kvůli porušení pravidel na nemocenské je podle Samka "nepřijatelná z obecně právních hledisek". Ve druhém případě zas člověk třeba může rok pracovat a zjistí se, že neměl řádně uzavřenou smlouvu. Celý pracovní poměr by pak byl neplatný, "jako by neexistoval", uvedl právník ČMKOS.

Novelu by měla dostat sněmovna a po ní Senát. Odboráři chtějí se zákonodárci jednat, aby sporná ustanovení neschválili. Pokud by navrhovaná podoba "prošla" dolní i horní parlamentní komorou, žádaly by podle Samka odbory o podání ústavní stížnosti poslance a senátory, kteří se mohou na Ústavní soud obracet.

Nový zákoník práce má Česko od ledna 2007. Před volbami v roce 2006 ho prosadila i přes prezidentovo veto levice. Ústavní soud v roce 2008 pak dal částečně za pravdu stížnosti pravicových zákonodárců a některá ustanovení zrušil. "Před čtyřmi lety se tu našla skupina poslanců a senátorů, kterým ležela ústavnost tak na srdci, že podali takovou stížnost, nepochybujeme o tom, že nyní tuto cestu zopakují," dodal Samek.

Podle novely by práce na dobu určitou mohla trvat maximálně tři roky a mohla by se u jedné firmy opakovat třikrát. Při provádění práce na dohodu by člověk mohl za rok místo nynějších 150 hodin nově odpracovat 300 hodin. Z výdělku nad 10.000 korun by se platilo sociální a zdravotní pojištění. Odstupné při propuštění by se mělo stanovit podle odpracované doby. Při kratším zaměstnání než rok by činilo jeden průměrný měsíční výdělek, při zaměstnání do roku do dvou by představovalo dva platy a nad dva roky pak platy tři.

Podle vlády by změny měly vést k větší pružnosti na pracovním trhu a měly by motivovat zaměstnavatele k vytváření pracovních míst. Vedení ČMKOS ale tvrdí, že navrhovanou novelou se toho nedosáhne.

Autor: ČTK

_________________
Admin
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru