Soudci ženu trestali bez důkazů, zjistil Ústavní soud a zrušil verdikt

Goto down

Soudci ženu trestali bez důkazů, zjistil Ústavní soud a zrušil verdikt

Příspěvek  Admin za Sat Jul 16, 2011 9:17 pm

Ústavní soud zrušil rozsudek nad ženou, odsouzenou k podmínce za krádež peněz z pokladny. Podle něj předchozí soudy vynesly své verdikty bez potřebných důkazů. Jejich rozsudky podle ústavních soudců přispěly k podkopání důvěry v soudnictví.

Dotyčná pracovala v prodejně Tesco. Policisté ji označili za pachatelku krádeží, při kterých z pokladen v prosinci 2008 postupně zmizelo 12 300 korun. Žena připustila, že ve sporných dnech vstupovala pod heslem koordinátorky do pokladen. Podle ní se ale nepodařilo nijak věrohodně prokázat, že by v daném okamžiku ukradla peníze.

Soudy v Karviné a Ostravě dospěly k závěru, že údajnou pachatelku usvědčují nepřímé důkazy. V práci prý byla vždy, když peníze zmizely. Od soudů prodavačka odešla s tříměsíčním trestem s podmíněným odkladem na 15 měsíců. Musela také nahradit škodu.

Prodavačka se proti verdiktu bránila ústavní stížností. Upozorňovala na chybějící důkazy. Krádeže se podle ní mohly stát prakticky kdykoliv ve sporných dnech.

"Přesný čas však určit nelze, protože k odcizení mohlo dojít kdykoliv při otevření pokladen, což se během dne stane, ať již při práci samotné pokladní nebo při vstupu koordinátorky do pokladny, nesčetněkrát," napsala žena v ústavní stížnosti.

Odsuzující rozsudek prodavačka chápala jako křivdu a selhání soudního systému. Tvrdila, že byla odsouzena bez jakýchkoliv důkazů. Považovala to za porušení základních práv.

Nyní jí Ústavní soud dal za pravdu. "Nelze bez porušení principu presumpce neviny učinit závěr, že stěžovatelka je pachatelem skutku uvedeného v obžalobě," uvedla v nálezu soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová. Případem se tak musí znovu zabývat okresní soud.

Zdroj: iDnes.cz; ČTK

_________________
Admin
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru