BOSSING-VOLÁM O POMOC!

Goto down

BOSSING-VOLÁM O POMOC!

Příspěvek  Pedro Simeon za Thu Sep 22, 2011 10:27 am

Dobrý den, jsem zaměstnán v Tescu cca rok a půl. Ze začátku to bylo skvělé, kolektiv mě přijal jako nikde jinde, vycházel jsem se všemi nadřízenými. Nastoupil jsem totiž na DPČ s iniciativou, rychle jsem analyzoval a naučil se vzorce práce a asi po měsíci už jsem byl samostatný.
Pak nastoupil nový manažer, který mi dal smlouvu na neurčito pod podmínkou, že si vyndám z obličeje piercing. To jsem udělal, dále všechno v pohodě fungovalo, manažer mě chválil za mou práci, atd. Byl jsem ve firmě-dá se říci-doopravdy šťastný, práce mě naplňovala.
Asi před půlrokem se to zničehonic zlomilo, když jsem se naučil říkat i "ne, dnes se mi nehodí zůstat přes čas", když jsem si začal všímat, že jedna vedoucí (v hiearchii přímo pod manažerem) má nějak až moc dlouhé prsty, že se jí úspěšně daří intrikánské chování, nekalé praktiky atp.-prostě věci, které zákazník, ani manažer "nesmí" nikdy vidět/vědět.
Tato vedoucí je ovšem velmi důležitým článkem v Expres provozovně, zastává mnoho důležitých funkcí, bez ní by obchod v podstatě nemohl fungovat. Prostě jsem si všiml, že nebýt této vedoucí, byl by bezradný i manažer, protože on v našem obchodě zastává funkci jakoby "sádrového trpaslíka, či strašáka do zelí"-neumí nic, neumí namarkovat ani jednoduchý nákup na kase.
Toho tato vychytralá vedoucí využívá, tak jsem i vhodil anonym do zaměstnaneckého fóra s tím, že "na ni POZOR", které ovšem v té době reprezentovala její chráněnka.
A protože jsem typ, který nosí dready a naušnice, tak jsem okamžitě začal vyčnívat. Přístup její i manažera se ke mně okamžitě změnil, začalo docházet k tzv. "bossingu"-hlavně z její strany. Od manažera také, avšak oproti této vedoucí je manažerův bossing celkem zanedbatelný. Všimla si totiž že nejsem tak hloupý, a že nedržím hlavu jen dole (vyčnívám). Vybudovala proti mě opozici s dalším vedoucím, který nastoupil právě asi tak před půl rokem, načež ho "vzala pod svá křídla".
Žačala šikana neustálou kontrolou, shazováním mé inteligence před zákazníky, zaúkolováváním až po strop, káráním při všech směnách. Všechna pozornost se soustředila jen na mě. Pokaždé jsem šel do práce s tím, že udělám práci skvěle, nadstandartně. Ale čím víc nasazení jsem do toho dával, tím víc popichování od vedoucí jsem musel trpět. Už žádné pochvaly, jen kárání. A do toho ty slabší zpětné vazby od manažera, když ho pravidelně a systematicky proti mně očkovala.
Půl roku jsem ještě držel. Trpěl jsem i to, že jsem jednou rozbil 8 vodek a od té doby si každý měsíc ke dni výplaty musím jednu vodku koupit a hned ji vrátit. Trpěl jsem i telefonáty, ve kterých mi manažer říkal v kostce "zítra máte volno, chci, abyste zítra přišel po dobrém, nebo..."

V posledních měsících se to ale začalo stupňovat.
Např.: (Manažer byl na dovolené) Ztratily se cigarety cca za 2600,- (co se ztratí za kasou, to platí celý kolektiv). Když jsem nebyl v práci, zmíněná vedoucí se nechala slyšet, že to mohl být jeden jediný člověk, a to ten, kdo byl předchozího dne na ranní směně (ten den na ranní jsem byl jediný kuřák)-tím mě nepřímo obvinila, a ostatní řadoví zaměstnanci jako jsem já se na mě začali dívat skrz prsty.
Po nějaké době jsem ten tlak už nevydržel, a při rozhovoru s kolegyní jsem prohlásil (tak, aby to slyšel i ten "novopečený" vedoucí a chráněnec): "Hele, já už nevím, pro mě za mě se mohl Martin v těch cigaretách přepočítat, a třeba se to teď bojí říci"
Na to se vedoucí otočil od počítače a utrhl se na mě, že ať si nedovolím nic takového vypustit z pusy. Já řekl, že to bylo řečeno s nadsázkou, ale ta jeho reakce mi přišla také podivná.
Brzy na to mi tento vedoucí počítal kasu, a zjistil že mi v ní přebývá nějakých 2208Kč. Vzápětí volal této vedoucí, se kterou se proti mě spojili, a ta mu řekla, že to byl její vklad do zásuvky, který zapomněla zaznamenat. Jenže v té kase měly být navíc i peníze, které nechali zákazníci (dýška), což mi bylo divné, že by to sedělo s tou částkou, kterou tam měla vložit. Ona mu řekla, ať ty peníze dá "zatím někam na stranu). Nedal jsem si pozor na pusu a řekl před Martinem, že mi to přijde dosti podivné.
Pak už to začlo na plno. Protože je nový systém bez hmotné zodpovědnosti, nebyl jsem u počítání kas a pravidelně jsem měl při odevzdávání nesrovnalosti(manka), na které mě ale postupně přestali upozorňovat.
Jednoho dne jsem si už náhodou všiml, co se děje. Mezi dvoustovkami v kase jsem měl stovku, mezi pětistovkami zas dvoustovku. Upozornil jsem na to ihned zmiňovanou vedoucí, aby s tím pak nebyl problém.
Když přišel Martin na odpolední směnu, vzali si mě oba do kanceláře, jeden přes druhého na mě mluvili a zvyšovali hlas, až se mi začla točit hlava a pak na mě vypálili, že jsem to udělal já, že já tam zaměnil bankovky a ať jim to vysvětlím, ať se nad tím doma zamyslím. Začal jsem z té křivdy lapat po dechu a opáčil jsem, ať mi to vysvětlí oni, a ať se také zamyslí. Tak se na mě opět utrhli, že takhle s nimi jako nadřízenými mluvit nebudu a hned mi obstarali "rány boží" od Berty Babkové.
Nakonec, aby jim toto osočení sedělo, přišli s absurdním tvrzením, že ty peníze jsem tam musel strčit sám ze své peněženky!!! Zhroutil jsem se v kombinaci se střevní chřipkou a od té doby jsem cca dva týdny na nemocenské. Strašlivě mě děsí představa vrátit se tam, protože čas od času se mi donesou zvěsti o tom, že víceméně celý kolektiv už je v opozici proti mě. Tito dva vedoucí na to také měli teď skvělý prostor.
Jako třešnička na dortu se ke mně dostalo i to, že ztracené cigarety se našly, a že je spočítal špatně právě tento vedoucí Martin, který se na mě utrhl, abych nevypouštěl takové věci z pusy.

Ano, ano, je to velice dlouhé, propletené atd. Já ale potřebuju radu. Prosím, poraďte mi, jak můžu odejít bez dvouměsíční výpovědní lhůty, abych měl aspoň nějaké odstupné, nebo aspoň nějakou podporu. Anebo, kdybych si našel jinou práci, jak můžu okamžitě začít pracovat tam, aniž bych musel dřít v pekle ještě dva měsíce? Tak dlouho na mě přece nikdo nikde čekat nebude. Co když si půjdu hledat práci do Prahy, a tam se mě zeptají "Kdy můžete nastoupit?" a já řeknu "nevím, to záleží na Tescu"? Vím, že dohoda o ukončení už leží na stole, a čeká jen na to, až se objevím. Za každou cenu se to budou chtít uhrát na tu dohodu. Poraďte mi, prosím, jak z této šlamastyky ven. Předem Vám moc děkuji a zdravím.
Pedro Simeon

Pedro Simeon

Počet Příspěvků : 1
Reputace : 0
Datum Registrace : 22. 09. 11

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: BOSSING-VOLÁM O POMOC!

Příspěvek  NOT, poradna za Wed Sep 28, 2011 11:19 pm

Pedro Simeon napsal:Dobrý den, jsem zaměstnán v Tescu cca rok a půl. Ze začátku to bylo skvělé, kolektiv mě přijal jako nikde jinde, vycházel jsem se všemi nadřízenými...

Ano, ano, je to velice dlouhé, propletené atd. Já ale potřebuju radu. Prosím, poraďte mi, jak můžu odejít bez dvouměsíční výpovědní lhůty, abych měl aspoň nějaké odstupné, nebo aspoň nějakou podporu. Anebo, kdybych si našel jinou práci, jak můžu okamžitě začít pracovat tam, aniž bych musel dřít v pekle ještě dva měsíce? Tak dlouho na mě přece nikdo nikde čekat nebude. Co když si půjdu hledat práci do Prahy, a tam se mě zeptají "Kdy můžete nastoupit?" a já řeknu "nevím, to záleží na Tescu"? Vím, že dohoda o ukončení už leží na stole, a čeká jen na to, až se objevím. Za každou cenu se to budou chtít uhrát na tu dohodu. Poraďte mi, prosím, jak z této šlamastyky ven. Předem Vám moc děkuji a zdravím.
Pedro Simeon

Dobrý den, děkujeme za Váš rozsáhlý příspěvek, který je již ve svém obsahu pro nás velmi důležitý, stejně jako musí být i zamyšlením pro vedoucí zaměstnance Centrální kanceláře Tesco, vzhledem k jeho závažnosti. Pro nás je ale velmi důležité vědět o jakou provozovnu se jedná, stačí napsat na e-mail NOT.sekretariat@gmail.com nebo NOT.poradna@gmail.com, jen tak budeme moci řešit konkrétně. Na obsáhlost tohoto textu, by byla odpověď ještě rozsáhlejší, avšak obecná, protože bychom nemohli odpovědět bez dalšího konkrétně a přesně. Jednu věc ale naprosto jasně, otázka odstupného je daná zákonem a náleží Vám pouze v případě organizačních změn, ne v případě výpovědi z Vaší strany, pokud nejde o výpověď z důvodu, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo jakoukoli její část či složku. Otázka 2 měsíční výpovědní doby je daná téže zákonem, avšak je možné odejít na tzv. dohodu, tedy ke dni, který si dohodnete s přímým nadřízeným. Je však škoda odcházet jen z důvodu špatné práce nadřízených, je potřeba takové nadřízené nahradit kvalitními zaměstnanci a vytvářet pracovní kolektiv, který bude spoluhráčem a ne protivníkem. To však ale musíme všichni přestat přehlížet to špatné a hlavně si to taky nenechat líbit...

Celou záležitost mimo jiné můžete také nahlásit i na linku ochrany zájmů společnosti Tesco, a to zcela anonymně, jak ve skutečnosti funguje, nám ale bohužel není známo. Změstnavatel v tomto s odbory nespolupracuje.

Napište a nebojte se...
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru