Poslanecká sněmovna znovu schválila novelu Zákoníku práce

Goto down

Poslanecká sněmovna znovu schválila novelu Zákoníku práce

Příspěvek  Admin za Tue Nov 15, 2011 1:20 am

Praha/Poslanecká sněmovna - Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala hlasy koalice Senát a schválila novelu zákoníku práce, kterou Senát zamítl a vrátil Poslanecké sněmovně. Nový zákoník práce by měl začít platit od 1. 1. 2012.

Zákoník práce v podobě schválené PS PČR zvyšuje limit dohody o provedení práce na 300 hodin ročně. Nastavuje však strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10.000 korun, kdy z ní zaměstnanec neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Z příjmů nad tuto částku bude zaměstnanec mimo daně z příjmů platit i zdravotní a sociální pojištění. Výši odstupného zákoník práce mění razantněji a dosavadní tříměsíční odstupné v současné podobě ruší. Zaměstnanec, který odpracuje u zaměstnavatele méně než rok, dostane pouze jednonásobek průměrného měsíčního výdělku. Pokud bude u zaměstnavatele od jednoho do dvou let, bude mu náležet dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku a pokud odpracuje více jak dva roky u zaměstnavatele, pak dostane trojnásobek průměrného měsíčního výdělku. Výpovědní doba zůstává nakonec zachována.

Nově Vás ale také zaměstnavatel bude moci propustit pro hrubé porušení režimu dočasně práce neschopného zaměstnance. Se zánikem odborové organizace také nově například končí sjednaná kolektivní smlouva mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem, a s ní tedy i veškeré nároky v ní pro zaměstnance dohodnuté.

Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Dá se zcela s jistotou očekávat, že prezident novelu zákona podepíše. Opozice se ale s prohrou nesmířila. Lídři ČSSD a KSČM chtějí podat ústavní stížnost. Vládní koalice svojí většinou totiž změnila zavedený postup, když sloučila předlohy pod jednotlivými sněmovními tisky do jediného bodu a omezila tak počet a délku jednotlivých vystoupení opozičních poslanců na 10 minut. Do rozpravy bylo možné se přihlásit pouze dvakrát. Postup Sněmovny zpochybnili i právníci Poslanecké sněmovny.

Co všechno se mění a co to znamená pro Vás zaměstnance? Jak novela omezí práva zaměstnanců a co naopak přinese? Podrobnosti pro Vás připravujeme.

(NOT; ip)

_________________
Admin
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 31
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru