Kontrola veci pri odchodu z prace

Goto down

Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  cartmann za Wed Sep 11, 2013 6:35 pm

Dobry den, mam dotaz jestli je v poradku, ze pri odchodu z prace musime vse vyndavat z tasky, kabelky batohu atd... Ostraha se niceho nesmi dotknout pry, ale my musime vsechno vyndat, je to nedustojne, kdyz tam sedi chlap a zenska musi vyndat obsah kabelky, kde treba ma sve hyg. potreby. Neni to uz na urovni osobni prohlidky? Kde to muze delat pouze Policie CR  a jeste stejne pohlavi. To nas maji vsechny za zlodeje?
A dalsi veci, ze vratnice je pred velkymi prosklenymi dvermi do ulice, kde si lidi z ulice muzou stoupnout a sledovat co vse vyndavame...Je to nedustojne.

cartmann

Počet Příspěvků : 6
Reputace : 0
Datum Registrace : 18. 06. 13

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  NOT, poradna za Sat Sep 21, 2013 8:00 pm

cartmann napsal:Dobry den, mam dotaz jestli je v poradku, ze pri odchodu z prace musime vse vyndavat z tasky, kabelky batohu atd... Ostraha se niceho nesmi dotknout pry, ale my musime vsechno vyndat, je to nedustojne, kdyz tam sedi chlap a zenska musi vyndat obsah kabelky, kde treba ma sve hyg. potreby. Neni to uz na urovni osobni prohlidky? Kde to muze delat pouze Policie CR  a jeste stejne pohlavi. To nas maji vsechny za zlodeje?
A dalsi veci, ze vratnice je pred velkymi prosklenymi dvermi do ulice, kde si lidi z ulice muzou stoupnout a sledovat co vse vyndavame...Je to nedustojne.
Dobrý den,
to co zde popisujete je špatně, do tašek může agentura pouze nahlédnout (kontrola vnášených a vynášených věcí), nikoli vyskládat věci ven, jinak by se opravdu jednalo podle uvedených znaků již o osobní prohlídku zaměstnance, navíce s porušením základní zákonné zásady zachování lidské cti a důstojnosti zaměstnance.

K ochraně svého majetku může zaměstnavatel provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí nebo odnášejí z pracoviště. Za tím účelem může provádět i prohlídky zaměstnanců. Při kontrole i osobních prohlídkách zaměstnanců musí být dodrženy právní předpisy o ochraně osobní svobody a nesmí být ponižována lidská důstojnost. Zejména k osobním prohlídkám by mělo docházet jen v případech důvodného podezření z odcizování věcí. Osobní prohlídky může provádět jen osoba stejného pohlaví. Bližší podmínky pro kontrolu věcí a osobní prohlídky (kdo je oprávněn kontrolu příp. osobní prohlídku provádět, podmínky této kontroly, způsob oznámení pozitivního výsledku kontroly atd.) stanoví zaměstnavatel v pracovním řádu.

Volně citovanými slovy samotného zákona je „zaměstnavatel z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců“ (§ 248 odst. 1 věta první zákoníku práce). Zaměstnavatel tedy předmětným právem kontroly v obecné rovině disponuje. Zda ze strany zaměstnavatele v konkrétních případech nedochází ke zneužívání tohoto práva (zejména k přesahu „nezbytného rozsahu“), to pro nedostatek bližších údajů nedokážu předem posoudit. Jestliže však zákon říká zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat, nemělo by docházet k přenášení tohoto práva na soukromou bezpečnostní agenturu, ale zaměstnavatel by jej měl provádět vždy vlastními zaměstnanci.

Pokud by i přesto docházelo k přenášení výkonu práva kontroly zaměstnavatele na soukromou bezpečnostní agenturu (což náš pracovní řád, jako závazný právní předpis pro zaměstnance i zaměstnavatele neumožňuje), měl by zaměstnanec soukromé bezpečnostní agentury být vždy schopen při kontrole zaměstnance doložit ověřenou plnou moc agentury od zaměstnavatele kontrolovaného zaměstnance (Tesco Stores ČR a.s.)  k uvedeným úkonům a stanovenému rozsahu, a dále také ověřenou plnou moc soukromé bezpečnostní agentury (SBS) jejímu zaměstnanci, který kontrolu vykonává v rozsahu stanoveném plnou mocí.

Podotýkám pouze, že zmiňované právo kontroly je omezeno i v jiném směru – věta druhá citovaného ustanovení požaduje, aby byly zachovány práva zaměstnance vyplývající z úpravy tzv. ochrany osobnosti (§ 11 a následující občanského zákoníku) a dále že eventuální osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví a nesmí být prováděna v rozmezí trestního zákona.

Pracovní řád, jako závazný právní předpis pro zaměstnance i zaměstnavatele, však neumožňuje v současné době prohlídky zaměstnanců smluvní bezpečnostní agenturou, pouze našimi zaměstnanci prevence ztrát a bezpečnosti nebo naší vlastní "VBS", vnitřní bezpečnostní agenturou, nikoli smluvní. Kontrolu je tedy oprávněn provádět pouze zaměstnanec společnosti Tesco, viz. "Pracovní řád":

3.4. Povinnosti oprávněných osob k provádění kontrol věcí a osobních prohlídek zaměstnanců


3.4.1. K ochraně majetku, v souladu s právními předpisy, je zaměstnavatel oprávněn provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí a vynášejí z prostor zaměstnavatele, a v odůvodněných případech je oprávněn provádět i osobní prohlídky zaměstnanců.

3.4.2. Osobní prohlídku je možné provést jedině tehdy, pokud je důvodné podezření, že se zaměstnanec dopustil protizákonného jednání majetkového charakteru. Osobní prohlídku je oprávněna provádět pouze osoba stejného pohlaví a je její povinností dbát na ochranu občanské cti a lidské důstojnosti.

3.4.3. Kontroly věcí a prohlídky zaměstnanců jsou oprávněni provádět:

  • zaměstnanci VBS / zaměstnanci prevence ztrát a bezpečnosti na všech vstupech a výstupech ze společnosti určených pro zaměstnance.


3.4.4. Kontrole zaměstnanecké šatní skříňky nebo obsahu pracovního stolu je zaměstnanec povinen se podrobit v případě, že jde o důvodné podezření, že se zaměstnanec dopustil protizákonného jednání majetkového charakteru nebo z důvodu ochrany majetku společnosti. Kontrolu provádí nadřízený vedoucí zaměstnance v úrovni manažera a pracovník VBS / pracovník prevence ztrát a bezpečnosti, resp. jiný pověřený zaměstnanec (Tesco Stores ČR a.s.), a to v přítomnosti zaměstnance a příp. další zaměstnanec, kterého si kontrolovaný zaměstnanec určí.

Bez přítomnosti zaměstnance je možná kontrola zaměstnanecké šatní skříňky nebo obsahu pracovního stolu pouze v případech hodných zvláštního zřetele.

Jde-li o dlouhodobou nepřítomnost zaměstnance z vážných osobních důvodů (např. dlouhodobá nemoc) je tato kontrola, resp. nakládání s obsahem, možná na základě prokazatelně poskytnutého souhlasu zaměstnance nebo v případě nemožnosti získat souhlas, příp. při úmrtí zaměstnance, za přítomnosti rodinného příslušníka.

Není-li možné postupovat podle předchozích odstavců (např. dlouhodobá absence) nebo při prověřování důvodných podezření na majetkovou trestnou činnost, kdy nelze zajistit přítomnost zaměstnance, mohou takovou kontrolu, resp. nakládání s obsahem provádět výše uvedení určení zaměstnanci za přítomnosti příslušného ředitele nebo manažera lidských zdrojů.

O každé kontrole zaměstnanecké šatní skříňky nebo obsahu pracovního stolu je povinností sepsat protokol, který je podepsán všemi zúčastněnými osobami.

3.4.5. Za účelem ochrany majetku zaměstnavatele může zaměstnavatel na pracovišti využívat kamerový systém. V tomto případě zaměstnavatel seznámí zaměstnance s monitorovaným prostorem.

Platný a závazný Pracovní řád, který nemůže být nahrazen jiným předpisem ani změněn jednostranně ze strany zaměstnavatele, ale pouze změnou v souladu s ust. § 306 ZP jen s předchozím písemným souhlasem odborových organizací.
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Re: Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  cartmann za Sun Sep 22, 2013 11:12 am

dekuji za informaci, ale co s tim mame delat? Kdyz se nekdo zmini.. tak hned zacnou, ze je to v podminkach, ze vse ostatni je poruseni.
Ostraha se toho nedotkne ale pozaduje to vyndat, a jeste jsou dukladni protoze i ostrahu hlida kamera, jestli vse delaji dobre.
Jedna se o MY Liberec, staci se jit pred vratnici podivat zvenci a divat se co vse lidi maji v kabelkach a batozich, protoze pult je bokem cca 3m za prosklenymi vchodovymi dvermi.

cartmann

Počet Příspěvků : 6
Reputace : 0
Datum Registrace : 18. 06. 13

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  NOT, poradna za Tue Sep 24, 2013 11:07 pm

cartmann napsal:dekuji za informaci, ale co s tim mame delat? Kdyz se nekdo zmini.. tak hned zacnou, ze je to v podminkach, ze vse ostatni je poruseni.
Ostraha se toho nedotkne ale pozaduje to vyndat, a jeste jsou dukladni protoze i ostrahu hlida kamera, jestli vse delaji dobre.
Jedna se o MY Liberec, staci se jit pred vratnici podivat zvenci a divat se co vse lidi maji v kabelkach a batozich, protoze pult je bokem cca 3m za prosklenymi vchodovymi dvermi.
Dobrý den,
podmínky jsou jasně a závazně stanoveny v pracovním řádu (platí i pro Tesco), kterému není jakékoli jiné nařízení zaměstnavatele či další "panflet" zaměstnavatele nebo agentury nadřazen. V případě porušování pracovního řádu se obraťte pro tento případ na Vaši odborovou organizaci, která u Vás působí a je oprávněna řešit situaci přímo s vedením Vaší provozovny, případně se obraťte i na Linku ochrany zájmů nebo Oblastní inspektorát práce.
Obcházení platných ustanovení pracovního řádu není přípustné!
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Kontrola SBS

Příspěvek  Radar za Thu Jan 02, 2014 8:49 pm

No to jsem se pobavil, po přečtení tohoto příspěvku. V našem Tescu kontroluje SBS taky zaměstnance a podle mých informací měl pracovník této ochranky podezření, že zaměstnankyně kradla a nejen že jí prohledal tašku, ale ještě si troufnul si od ní nechat otevřít její auto a kufr, jestli tam něco nemá. Podotýkám, že bez přítomnosti Policie. Tato ochranka z 90 % kontroluje zaměstnance Tesca (jejich prohlídky, práci ve skladu apod.) než zákazníky.

Radar

Počet Příspěvků : 2
Reputace : 0
Datum Registrace : 02. 01. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  NOT, poradna za Thu Jan 02, 2014 8:55 pm

Radar napsal:No to jsem se pobavil, po přečtení tohoto příspěvku. V našem Tescu kontroluje SBS taky zaměstnance a podle mých informací měl pracovník této ochranky podezření, že zaměstnankyně kradla a nejen že jí prohledal tašku, ale ještě si troufnul si od ní nechat otevřít její auto a kufr, jestli tam něco nemá. Podotýkám, že bez přítomnosti Policie. Tato ochranka z 90 % kontroluje zaměstnance Tesca (jejich prohlídky, práci ve skladu apod.) než zákazníky.

Dobrý den,
můžete prosím sdělit o jakou provozovnu, případně i o kterého pracovníka SBS se jedná? Jsou porušována základní práva zaměstnanců, což není přípustné a je třeba tuto konkrétní situaci řešit. Pracovník nějaké soukromé SBS k tomuto není oprávněn a porušuje nejzákladnější zákon ČR.
Děkujeme
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

SBS

Příspěvek  Radar za Thu Jan 02, 2014 9:02 pm

Děkuji za info. Já osobně nejsem zaměstnancem Tesca. Jednalo se o Tesco Vimperk. Konkrétně nevím o jakého zaměstnance SBS se jednalo.

Radar

Počet Příspěvků : 2
Reputace : 0
Datum Registrace : 02. 01. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Kontrola veci pri odchodu z prace

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru