ochranné pomůcky

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

ochranné pomůcky

Příspěvek  dana59 za Thu Mar 20, 2014 12:03 am

Chci se zeptat, zda musím tzv."fejsovat" mražené zboží holýma rukama? V Tescu Anděl mi to nařizuje vedoucí. Když jsem chtěla rukavice, tak mi odvětila, že si je mám půjčit od brigádníka, který je používá jako svoje osobní. Jedná se o rukavice tenké, které od mrazu neochrání. Děkuji za odpověď.

dana59

Počet Příspěvků : 1
Reputace : 0
Datum Registrace : 19. 03. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: ochranné pomůcky

Příspěvek  NOT, poradna za Wed Mar 26, 2014 1:54 pm

dana59 napsal:Chci se zeptat, zda musím tzv."fejsovat" mražené zboží holýma rukama? V Tescu Anděl mi to nařizuje vedoucí. Když jsem chtěla rukavice, tak mi odvětila, že si je mám půjčit od brigádníka, který je používá jako svoje osobní. Jedná se o rukavice tenké, které od mrazu neochrání. Děkuji za odpověď.


Dobrý den,

základní opatření k ochraně zdraví jsou stále totožná jako doposud, tedy zejména poskytování potřebných ochranných pracovních pomůcek a střídání práce a odpočinku, jež lze vypočíst pomocí výpočtu, upřesňuje se však nově, a to, že výpočet musí být proveden i v případě, že doba směny je kratší, než je stanovený limit dlouhodobě únosné doby práce.
 
Minimální ochranná opatření k ochraně zdraví při práci v chladové zátěži, jsou poskytování pracovních oděvů včetně rukavic a obuvi chránící před chladem (OOPP), až po situace, kdy ani tato ochrana není dostatečná, a proto je nutné během směny práci přerušovat pobytem v ohřívárně, případně ještě navíc umožnit zaměstnanci prohřívání rukou. V této souvislosti je nově upřesněna minimální teplota v ohřívárně s tím, že jako ohřívárna může sloužit i místnost pro oddech.

U prací, které sice nejsou vykonávány v chladové zátěži, ale jsou spojeny s manipulací s materiálem o teplotě 10 °C a nižší, například při vyskladňování mraženého zboží, musí být zaměstnancům umožněno během směny prohřívání rukou. Systém prohřívání rukou není zákonem ani vyhláškou vymezen a ponechává se na zaměstnavateli, aby jej zvolil sám. 

Laicky řečeno, nic si nemáte povinnost půjčovat, ale naopak, zaměstnavatel má povinnost Vám zákonem stanovené speciální rukavice pro ochranu před chladem (mrazem) poskytnout, stejně jako pekařům pro změnu poskytnout rukavice pro ochranu před teplem (žárem). Pokud tyto zákonem určené OOPP zaměstnavatel neposkytne, máte právo výkon této práce (manipulaci s mraženým zbožím) odmítnout, z důvodu ohrožení svého zdraví, a za takovéto odmítnutí výkonu práce nemůžete a nesmíte být jakkoli postihována (§ 135 odst. 2 zákoníku práce).

Hezký den
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru