Tesco zvýšilo zisk na rekordních 3,1 miliardy GBP

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Tesco zvýšilo zisk na rekordních 3,1 miliardy GBP

Příspěvek  Admin za Sun Aug 30, 2009 9:47 am

Ekonomické zpravodajství
Londýn/Praha - Britský maloobchodní řetězec Tesco v účetním roce 2008 hospodařil se ziskem 3,13 miliardy liber (asi 94,93 miliardy Kč). To je o deset procent více než v roce 2007 a je to poprvé, co se zisk dostal nad hranici tří miliard liber. Tesco je třetím největším maloobchodním prodejcem na světě a jeho loňský zisk znamená rekord nejen pro firmu, ale pro jakýkoli maloobchodní podnik v Británii.

Tesco se nad hranici tří miliard liber se základním ziskem dostalo jen čtyři roky po tom, co zisk poprvé překročil hranici dvou miliard liber. Tesco svými výsledky překonalo odhady analytiků a uvedlo, že příznivý byl i začátek letošního roku. Poslední hospodářský rok podniku skončil letos v únoru.

Generální ředitel Terry Leahy agentuře Reuters řekl, že chování spotřebitelů už je více předvídatelné a jeví známky stabilizace. Zatím ale prý nelze říci, zda nastává oživení.

Problematické jsou ale aktivity, které má Tesco ve Spojených státech. Provozuje tam řetězec Fresh & Easy, který je zatím pro britský podnik ztrátový. Management původně předpokládal, že se mu podaří do konce tohoto roku být v USA alespoň na nule, to se ale zřejmě nepovede. Leahy řekl, že v tomto fiskálním roce bude mít Tesco v USA podobnou ztrátu jako loni, kdy tam prodělalo asi 142 milionů liber.

Růst prodeje na britském trhu, který je pro Tesco klíčový, se v novém finančním roce urychlil. Akcie řetězce tak na burze v Londýně zpevnily až o pět procent, zatímco trh jako celek rostl jen mírně a později se zisků zcela vzdal.

Tesco má v celém světě asi 440.000 zaměstnanců a provozuje zhruba 4000 obchodů ve 14 zemích světa, včetně České republiky. Celkové tržby loni vzrostly o 15,1 procenta a dosáhly 59,4 miliardy liber (zhruba 1,8 bilionu Kč).

Tesco těží hlavně ze silného růstu v Asii, kde mu pomáhá i loňská akvizice obchodů Homever v Jižní Koreji. V Británii má Tesco prospěch z vysokých marží, což mu spolu s úspěchem v Asii pomáhá neutralizovat slabý růst v Evropě a ztráty v USA.

Tesco v Česku provozuje 59 hypermarketů, 42 supermarketů, šest prodejen Tesco Expres, šest obchodních domů a 18 čerpacích stanic. Tesco loni na tuzemském trhu otevřelo 18 nových obchodů a čtyři čerpací stanice. "V současné době jsou pro nás důležité tři priority. Je to cenová politika, díky níž nabízíme zákazníkům nejnižší ceny, kvalita našich výrobků a vyšší dostupnost obchodů," sdělil dnes ČTK generální ředitel Tesco Stores ČR Phil J. Clarke.

Zákazníci loni v obchodech Tesco provedli více než 121 milionů nákupů, kterých bylo v meziročním srovnání o tři miliony více. "Rekord v roce 2008 zaznamenalo obchodní centrum Letňany, kam přišlo za nákupy deset milionů lidí, což je meziročně o sedm procent více," uvedla mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků, který sestavila společnost Incoma Research a časopis Moderní obchod, připadla společnosti Tesco s odhadovanými tržbami 47 miliard korun druhá pozice. První byla s tržbami 54,5 miliardy korun německá obchodní skupina Schwarz, která v Česku provozuje diskontní prodejny Lidl a hypermarkety Kaufland.
avatar
Admin
Admin

Počet Příspěvků : 181
Reputace : 1
Datum Registrace : 25. 07. 09
Věk : 30
Adresa : Brno

Zobrazit informace o autorovi http://nezavisleodborytescc.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru