Nezávislé Odbory Tesco
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

návrat do práce

2 posters

Goto down

návrat do práce Empty návrat do práce

Příspěvek  maceska Sun Mar 10, 2013 4:31 pm

Dobrý den chtěla bych požádat o radu pracovala jsem pro Tesco 5let pak jsem odešla na mat.dovolenou,po tří letém návratu na stejné odd. textilu jsem zjistila,že vše co jsem dělala před.mat. je uplně vše jinak bohužel na odd. je i nová managr. a na baráku nový ředitel,kteří usoudili,že měsíc po mém návratu nestíhám svou práci,že jsem pomalá,zdržuji všechny a dělám ostudu oddělení,navíc my byli vyčítány i pokladny zřejmně,že mám fronty tak my byli nabídnuty tito možnosti za 1.zůstanu na oddělení,ale budu hlídaná a za jakýkoliv prohřešek budu propuštěna s parag.52, za 2. dám sama výpověd a za třetí na jiné odd.na menší úvazek ironií je,že se jedná o lahůdky kde podle mého je rychlost samozřejmá. Podotýkám,že jsem nedostala,žádný vytýkací dopis a před nástupem na mat.dov jsem obržela i několik Tesco poděkování.Je ovšem pravda,že první týden po mém návratu jsem opravdu nic nestíhala a ve slabé chvilce se svěřila manag.,pouze mezi sebou jsme se dohodli,že počkáme právě měsíc a poté si znova sednem a o všem si promluvíme opět což se nestalo a rovnou jsem skončila u ředitele. Já samozřejně o sobě vím,že jsem pomalejší a mám pomalý rozjezd,ale pracovat umým. Prosím o radu děkuji.

maceska

Počet Příspěvků : 1
Reputace : 0
Datum Registrace : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

návrat do práce Empty Re: návrat do práce

Příspěvek  NOT, poradna Mon Mar 11, 2013 12:53 pm

maceska napsal:Dobrý den chtěla bych požádat o radu pracovala jsem pro Tesco 5let pak jsem odešla na mat.dovolenou,po tří letém návratu na stejné odd. textilu jsem zjistila,že vše co jsem dělala před.mat. je uplně vše jinak bohužel na odd. je i nová managr. a na baráku nový ředitel,kteří usoudili,že měsíc po mém návratu nestíhám svou práci,že jsem pomalá,zdržuji všechny a dělám ostudu oddělení...

Dobrý den,
k Vašemu dotazu sděluji následující. Je zcela zřejmé a běžné, že za tři roky se spousta procesů změní a pokud jste na mateřské dovolené, nemusíte nové procesy ovládat, ani zvládat, jako ostatní zaměstnanci. Zaměstnavatel má však v tomto případě dle zákona povinnost vytvořit Vám podmínky pro řádný výkon práce, mezi něž patří například i zaškolení a zaučení, prohlubování kvalifikace, tedy průběžné doplňování kvalifikace a její obnovování či udržování (např. školení prodejních dovedností apod.), což se považuje za výkon práce. Nevíme, zda zaměstnavatel tuto podmínku splnil, a zda jste po nástupu mateřské dovolené byla řádně proškolena a doškolena na současné procesy.
K možnostem, které Vám sdělil zaměstnavatel. Rozhodně Vám nemůže být dána výpověď podle § 52 ZP, ten specifikuje přesné možnosti výpovědi dané zaměstnavatelem, a to vždy s dvouměsíční výpovědní dobou. Mohou být uplatněny v tomto § pouze 2 výpovědní důvody, a to dle písm. f), který však není opodstatněným (zaměstnavatel nevytvořil řádné podmínky pro výkon sjednané funkce) nebo písm. g), kde ani zde není právní důvod k uplatnění výpovědi podle ustálené soudní judikatury (musela byste obdržet alespoň 3 výtky v období 6 měsíců pro porušení pracovní kázně). Okamžitě s Vámi může zrušit zaměstnavatel pracovní poměr pouze dle ust. § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce, kde ustálená soudní judikatura již docela přesně specifikuje, co je porušením pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem (např. déle trvající neomluvená absence, krádež většího rozsahu apod.). I v tomto případě je nutné posuzovat další okolnosti, jako je osoba zaměstnance, dosavadní plnění úkolů, funkce zaměstnance, doba, kdy k situaci došlo, podmínky, důsledky a v neposlední řadě také to, že při uplatnění tohoto výpovědního důvodu byl odůvodněn (opodstatněn) závěr, že s Vámi není možné rozvázat pracovní poměr výpovědí podle § 52 písm. g) ZP, neboť nelze po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby Vás zaměstnával až do uplynutí výpovědní doby. Výpověď má tedy dle ustálené soudní judikatury a rozhodovací praxe soudů stanovena přísná pravidla.
Třetí důvod, kterým naznačujete záměr zaměstnavatele - přeřazení s nižším úvazkem nemá též právní oporu, neboť v tomto případě půjde o změnu pracovní smlouvy a sjednaných podmínek (pracovní pozice a hlavně sjednaný úvazek), neboť jde o dvoustranný právní akt, k němuž je potřeba dohody a souhlasu obou smluvních stran pracovněprávního vztahu (pracovního poměru) a písemnou formou, který nepřipouští jednostranný právní úkon, tedy pouze změnu pracovní smlouvy ze strany zaměstnavatele bez souhlasu zaměstnance.
Z našeho pohledu se jedná o nátlak zaměstnavatele na Vaši osobu, tedy o tzv. bossing. Pro přesné řešení daného problému bychom ale potřebovali znát konkrétní okolnosti, provozovnu a Vaše jméno, aby bylo možné řešit tento spor konkrétně. V případě, že by toto jednání zaměstnavatele nadále pokračovalo, napište nám prosím neprodleně požadované informace na e-mail not.poradna@gmail.com, abychom mohli toto jednání zaměstnavatele řešit a zjednat nápravu. Obrátit se můžete i přímo na linku ochrany zájmů Tesco

Telefon: +420 800 114 477 (ZDARMA)
Operátor: v pracovních dnech 9.00 – 16.00 hod
Záznamník: od 16.00 do 9.00 a ve dnech pracovního klidu
E-mail: linka_ochrany@tesco-europe.com


Děkujeme a přejeme hezký den.

NOT, poradna
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru