Nezávislé Odbory Tesco
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Drogový test

2 posters

Goto down

Drogový test Empty Drogový test

Příspěvek  UntouchableCZ Wed Feb 15, 2012 3:28 pm

Dobrý den, měl bych otázku ohledně testu na drogy. Můj zaměstnavatel(resp. několik určených lidí) dělá testy na drogy. Jde mi teď zrovna o THC. Ještě chvíli zpět měli měli testy, které odhalily THC jen pár hodin zpět. Nyní ale mají test u kterého vím, že zaznamená látku i týden nazpět, ne-li více. V zákoníku práce je, že nesmí zaměstnanec přijít pod vlivem drog do práce. U THC ale platí, že učinkuje jen pár hodin (to je dle postavy člověka, zda užívá pravidelně atd.) a dále už se pouze drží v těle neaktivní látky, které i tak testy odhalí. Na základě takového testu vyhodili člověka, který požil marihuanu v pátek a v pondělí byl tento test pozitivní. Mě už toto ale přijde jako zásah do osobního volna.

Je někde přesně specifikováno jaké testy se mohou používat?

Jak se takovýto člověk může bránit? (zda-li vůbec může)

Děkuji
J.H.

UntouchableCZ

Počet Příspěvků : 1
Reputace : 0
Datum Registrace : 15. 02. 12

Návrat nahoru Goto down

Drogový test Empty Re: Drogový test

Příspěvek  NOT, poradna Thu Feb 23, 2012 3:02 pm

UntouchableCZ napsal:Dobrý den, měl bych otázku ohledně testu na drogy. Můj zaměstnavatel(resp. několik určených lidí) dělá testy na drogy. Jde mi teď zrovna o THC. Ještě chvíli zpět měli měli testy, které odhalily THC jen pár hodin zpět...

Je někde přesně specifikováno jaké testy se mohou používat?

Jak se takovýto člověk může bránit? (zda-li vůbec může)

Děkuji
J.H.


Dobrý den,
velmi pečlivě jsme zjišťovali odpověď na Váš dotaz, neboť s Vaším případem jsme se doposud na našich provozovnách nesetkali...
Zaměstnanci jsou podle ZP povinni se podrobit na pokyn příslušného vedoucího zaměstnance, který byl zaměstnavatelem písemně určen (nikoli ale bezpečnostní agentura, to náš pracovní řád nepovoluje a stanovuje přesný okruh osob), kontrole, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, pokud tato osoba může ohrozit život nebo zdraví své nebo dalších osob či poškodit majetek. Zaměstnanec má totiž z ust. § 106 odst. 4 písm. e) ZP povinnost nepoužívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele ani pod jejich vlivem nevstupovat na pracoviště.
Je zcela správné, pokud zaměstnavatel provádí kontrolu, avšak již není správné, pokud ve Vámi uvedeném případě používá speciálních testů na Tetrahydrocannabinol (THC), které nesouvisejí s oprávněným zájmem v rámci výkonu závislé práce (mohou však být používány u řidičů, učitelů, sportovců...). V obchodě však nejde zcela určitě o oprávněný zájem, kdy by měl zaměstnavatel zjišťovat dlouhodobé užívání těchto látek až s několika týdenním určením těchto látek na zpět, může jít o neoprávněný zásah do práv zaměstnance a to by bylo třeba řešit s orgány státní zprávy.
Vždy by měly být používány takové prostředky, které tyto látky prokáží s maximální dobou 12-24 hodin před nástupem na směnu (prokáží i tzv. zbytkový alkohol), nikoli však již speciální prostředky (testy). Šlo by opravdu o neoprávnění zásah do osobních práv.
NOT, poradna
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru