činnosti netýkající se sjednané pracovní pozice

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

činnosti netýkající se sjednané pracovní pozice

Příspěvek  anonymík za Wed Nov 11, 2015 5:23 pm

Dobrý den,

mám stručný dotaz, může mi zaměstnavatel nařídit vykonávání jiné práce než mám sjednanou ve smlouvě? Konkrétně jako pracovníkovi personalistiky a finančních činností, může mi zaměstnavatel naplánovat např. směny na pokladnách? 

Děkuji za odpověď.

anonymík

Počet Příspěvků : 2
Reputace : 0
Datum Registrace : 14. 11. 12

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: činnosti netýkající se sjednané pracovní pozice

Příspěvek  NOT, poradna za Thu Nov 19, 2015 1:30 pm

anonymík napsal:Dobrý den,

mám stručný dotaz, může mi zaměstnavatel nařídit vykonávání jiné práce než mám sjednanou ve smlouvě? Konkrétně jako pracovníkovi personalistiky a finančních činností, může mi zaměstnavatel naplánovat např. směny na pokladnách? 

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v souladu s platným zákoníkem práce musí pracovní smlouva obsahovat druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat. Podle § 38 zákoníku práce je pak zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Z tohoto kogentního ustanovení je patrné, že pracovník personalisty není prodavač s inkasem a není mu tak přidělována práce dle pracovní smlouvy.

S výjimkou případů uvedených v § 41 odst. 1 a 2 ZP pak může zaměstnavatel  převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, jestliže je to  třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. To je zaměstnavatel povinen se zaměstnancem třeba projednat. Nutno však podotknout, že do této dikce zákona rozhodně nepatří nedostatek prodavačů s inkasem a fronty na pokladnách, neboť se nejedná o mimořádnou nebo živelní událost.

Jestliže zaměstnavatel převádí zaměstnanci na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací (§ 46 ZP). Projednání není potřeba, pokud doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v roce.
avatar
NOT, poradna

Počet Příspěvků : 73
Reputace : 18
Datum Registrace : 24. 01. 11
Adresa : Nezávislé odbory Tesco, Skandinávská 128/2, Brno 619 00

Zobrazit informace o autorovi http://www.cz-not.eu/

Návrat nahoru Goto down

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru